آموزش زبان انگلیسی

زیمبابوه

 • زیمبابوه

  تاریخ : ۹۷/۰۳/۰۶

  شاید جالب‌ترین نکته برای شما هم اسم این کشور باشد، شاید تابحال اسم آن به گوشتان نخورده باشد، اما باید بدانید که همه چیز در این کشور مانند اسمش عجیب و غریب و جالب و حتی تا حدودی غم انگیز است.


  زیمبابوه

   

  شاید جالب‌ترین نکته برای شما هم اسم این کشور باشد، شاید تابحال اسم آن به گوشتان نخورده باشد، اما باید بدانید که همه چیز در این کشور مانند اسمش عجیب و غریب و جالب و حتی تا حدودی غم انگیز است.

   

  تاریخ

   

  این کشور جوان 38 ساله در سال 1980 میلادی با بیرون راندن انگلیس ها استقلال یافت و رسمیت پیدا کرد. اما از شوربختی این کشور، رهبری این انقلاب را فردی دیکتاتور به نام رابرت موگابه بر عهده داشت که امروزه او را با کیم جونگ اون رهبر دیوانه کره شمالی و البغدادی رهبر داعش مقایسه می‌کنند. این شخصیت که خود را هم‌تراز هیتلر و حتی عیسی مسیح می‌داند کهن‌سال ترین رئیس جمهور جهان است که در سال 2017 هزاران نفر در زیمبابوه به امید سرنگونی او به خیابان‌ها رفتند و خواستار استفعای او شدند.

   

  فقر در زیمبابوه

   

  با وجود چنین حاکمی، شرایط بد اقتصادی و فقر مردم و وضعیت بحرانی بهداشت دور از انتظار نیست به نحوی که تا دهه‌ی پیشین، متوسط عمر مردم آن در اثر شیوع ایدز و فروپاشی اقتصادی 37 سال گزارش شده بود و البته اخیرا با کمک های بین المللی به این کشور مقداری افزایش یافته است.

  طبق آمار ها حدود ۹۰ درصد جمعیت زیمبابوه بیکار هستند و سه-چهارم مردم درآمدی کمتر از ۵ و نیم دلار در روز دارند. ۶۸ درصد مردم زیمبابوه زیر خط فقر زندگی می‌کنند. با وجود این شرایط است که تیتر های خبری مانند خوردن فیل مرده در دو ساعت توسط مردم دور از انتظار نیست.

  در حال حاضر کشاورزی درآمد اصلی این کشور به شمار می‌آید و عمده محصولات این کشور شامل تنباکو، پنبه، نیشکر، گندم و ذرت است.

  از دیگر نکات عجیب زیمبابوه این است که واحد پول ملی ندارد. به عبارتی دلار زیمبابوه آن قدر بی ارزش شده بود که در سال 2009 منسوخ شد و هم‌اکنون دلار امریکا و آفریقای جنوبی در آن استفاده می شود.

   

  فرهنگ

   

  نظام حاکم بر زیمباوه بصورت قبیله ای می باشد و هچنین بیشتر آداب و رسوم مردم زیمباوه مربوط به قبیله اندبله است و از قبایل مهم این کشور است که در جنوب این کشور استقرار دارد و دارای شاخص های متفاوتی نسبت به دیگر قبایل آفریقاست. از معروف ترین این آداب و رسوم می توان به جشن جالب ازدواج،چگونگی آگاه کردن وظایف دختران جوان برای ازدواج،مراسم دفن مردگان و بخصوص آیین باران سازی که از عجیب ترین های آن است.خوب است بدانید که آنان برای اتفاقات طبیعی به ارواحی اعتقاد دارند که کارها را اداره می‌کنند.

  در مراسم باران سازی که مراسمی عبادی محسوب می‌شود، با توسل به روح باران از او درخواست باران می کنند زیرا معتقد اند که هنگامی که آنان در ناتال آفریقای جنوبی زندگی می‌کردند روح باران را دیدند که دریا را پر آب می‌ساخت

  درباره نوع ازدواج شایان ذکر است که دختران پس از ازدواج برای همیشه از خانواده ی خود جدا و عضوی از خانواده داماد می‌شود

  عجیب تر از آن این است که مردگان نیز باید از این پیوند آگاه شوند که طی مراسمی این کار انجام می‌شود.

  مردم زیمبابوه خرافاتی، اکثرا مسیحی و هم‌چنین مردمی سخت‌کوش هستند. توریست‌ها خوش‌رویی و ادب را ویژگی غالب مردم زیمباوه دانسته‌اند.

  نرخ باسوادی در این کشور 90 درصد گزارش شده و جالب است که نظام آموزش عالي زيمبابوه از اعتبار و ارزش خاصي برخوردار است و مدارك اين دانشگاه‌ها از سوي مجامع علمي بين المللي و دانشگاههاي ديگر كشورهاي جهان مورد پذيرش واقع مي شود و حتي زماني وجود رشته هايي مانند پزشكي و حقوق مورد ستايش و تمجيد در سطح بين المللي بوده است.
  حكومت براي آموزش دانشگاهي اهميت فوق العاده اي قائل است به طوري كه رياست دانشگاه زيمبابوه در حراره مستقيماً زير نظر رياست جمهوري مي باشد. البته که سطح بالای باسوادی در کشور ضرورتاً به بالا رفتن فرصت های شغلی در کشور منتهی نشده است.

  هم چنین نمایشگاه بین‌المللی کتاب زیمبابوه که هر ساله در اول ماه اوت برگزار می‌شود، معتبرترین نمایشگاه کتاب در قاره آفریقا به‌شمار می‌آید.

   

  اقتصاد

  زیمباوه کشوری در آفریقای‌جنوبی با معادن غنی از جمله آهن، نیکل، الماس، طلا و ذغال‌سنگ است. تا سال 1965 اقتصاد این کشور اقتصادی رو به رشد و تا اندازه‌ای توانا بود، تا جایی که هر دلار آمریکا 2 دلار زیمباوه ارزش گزاری می‌شد واین موضوع حاکی از توانمندی اقتصادی این کشور بود. در سال 1966 که زیمباوه سعی در بدست آوردن استقلال ملی خویش داشت، با مخالفت‌هایی از سوی کشورهایی رو‌به‌رو شد که تا آن زمان از منابع غنی این کشور بهره می‌بردند. این فشار ها در سال 2002 به اوج خود رسید تا حدی که نرخ برابری دلار آمریکا به دلار زیمباوه از 1 به 300 در سال 2002 به 1 به 1.4 میلیون دلار در سال 2006 رسید. این روند با وجود حذف پی‌در‌پی صفرها از جلوی پول ملی این کشور ادامه داشت. در سال 2008 موگابه رهبر این کشور که توسط کشور‌های تحریم کننده در سال 1966 به قدرت رسیده بود، زیر فشار اقشار مردم و جوامع بین‌الملل، به تقسیم قدرت با رقبا پرداخت و افق‌های روشنی برای استقلال این کشور دیده شد. اما در سال 2017 و با یک کودتای نظامی، موگابه یکبار دیگر قدرت کامل را به دست گرفت با این تفاوت که این ‌بار همسر خود را نیز به عنوان معاون برگزید.

  نام واحد پولی زیمباوه دلار زیمباوه بوده و نماد آن در  بازار جهانی (ZWD) می‌باشد. هم‌اکنون پول ملی زیمباوه تقریبا از چرخه‌ی اقتصادی این کشور خارج کردیده‌است، و از ارز سایر کشور‌ها، از جمله دلار آمریکا، پوند انگلیس، یورو، پول ملی آفریقای‌جنوبی و بوتسوانا در اقتصاد این کشور استفاده می گردد.

  نرخ برابری هر دلار آمریکا به دلار زیمباوه به نحوی است که با اسکناس 100 میلیارد دلاری زیمباوه تنها می‌توان 3 قرص نان خریداری کرد.

   

  شهرهای اصلی

   

  هراره (حراره) پایتخت و بزرگ ترین شهر زیمبابوه مرکز حکومت، بانکداری و بازرگانی است. هراره مرکز داد و ستد، تولیدات کشاورزی و دامی می‌باشد. هراره از نظر صنعتی در کشور پراهمیت است. پارچه و توتون را به خارج صادر می کند. صنایع عمده اش شامل پوشاک، کود شیمیایی و وسایل کارخانه ای فولادی است و به واسطه وجود معادن طلا و فعالیت های بازرگانی و غیره شهر هراره رو به پیشرفت فراوانی است.

   

  The Pulpit Rock
  هراره

   

  دومین شهر بزرگ و مرکز مهم صنعتی کشور زیمباوه، بولاوایو با جمعیت 620000نفر است که در کرانه رودخانه ماتشه اومهلوب در جنوب غربی زیمباوه قرار گرفته است.
  پارک‌های بسیار، ساختمان‌های مدرن و چندین کالج مهم دارد. موزه ملی تاریخی زمیباوه نیز در این شهر است. کالاهای کارخانه‌ای و مصالح ساختمانی رادیو، پارچه، تایر از تولیداتش است. 

   

  The Pulpit Rock
  بولاوایو

   

  جاذبه‌های گردشگری

   

  شهرت زیمبابوه به عنوان یک مقصد مسافرتی سال‌هاست که بخاطر ناآرامی‌های سیاسی آسیب دیده است. با این حال، این کشور در حال حاضر برای چندین دهه آرام است و گردشگری به حالت اولیه آن بازگشت داشته است. هم‌چنین بیشتر جاذبه های مهم زیمبابوه در بیرون از شهرهای اصلی یافت می شوند و بنابراین نسبتا امن هستند.

  مهم‌ترین جاذبه این کشور، آبشار ویکتوریا است که بزرگترین آبشار کره زمین و از عجایب هفت‌گانه طبیعی جهان به‌شمار می‌رود. هم‌چنین این کشور دارای پارک‌های ملی بی‌نظیری است و خود شهر حراره پایتخت آن نیز از جاذبه‌های گردشگری به‌شمار می‌رود.

   

  The Pulpit Rock
  آبشار ویکتوریا

  کلمات کلیدی
  زیمبابوه - هراره زیمبابوه - تاریخ کشور زیمبابوه - آفریقای جنوبی -
  جهت درج نظر و ورود به سیستم اینجا کلیک کنید
زبان انگلیسی، زبان فرانسوی، زبان ایتالیایی، زبان آلمانی، زبان ترکی استانبولی، زبان هلندی، زبان سوئدی، زبان هندی، زبان روسی
کاملترین و مجرب ترین مدرسین زبان انگلیسی، زبان فرانسوی، زبان ایتالیایی، زبان آلمانی، زبان ترکی استانبولی، زبان هلندی، زبان سوئدی، زبان هندی، زبان روسی در ایران