ادامه تحصیل در مالزی

 • ادامه تحصیل در مالزی

  تاریخ : ۹۷/۰۳/۰۹

  مالزی یکی از کشورهای آسیا است که در جنوب شرقی آن واقع شده و مرکز آن کولالامپور می باشد.


  فرهنگ و آداب ورسوم

   

  مردم مالزی افرادی بسیار خون گرم و میهمان نواز هستند. ایرانی‌ها را بسیار دوست دارند.مسلمانها دارای رستورانها و فروشگاه‌هایی هستند که با آرم حلال مشخص می‌شوند. 

  با توجه به طبیعت بخشنده این سرزمین بومی‌ها که اکثرا مسلمانند دارای اخلاقی خوش و دست و دل باز هستند. دارای نظم و ترتیب در کارها به شکل کاملاً اروپایی می‌باشند. که با توجه به سرمایه گذاریهای شرکت‌های ژاپنی در این کشور و نظارت و مدیریت ژاپنی‌ها این نظم در تمام جاها مشهود است.

   

  The Pulpit Rock
  کوالالامپور

   

  تنها قمار خانه کشورهای مسلمان در این کشور و در بلندای تله کابین شهر گنتینگ و ورود مسلمانان مالائی به آن ممنوع است. مالزی کشوری است تفریحی و بسیار زیبا که در سال ۲۰۰۶ برابر با ۲۲ میلیون نفر توریست را پذیرا بوده‌است. جمعیت این کشور ۲۸ میلیون است.
  مالزی یک جامعه چند نژادی، چند فرهنگی و چند زبانی است که اکثریت مالایایی و دیگر قبایل بومی چینی و هندی می‌باشند.

  مالایایی‌هایی که بزرگترین مجموعه را تشکیل می‌دهند، همگی مسلمان می‌باشند چرا که هر فرد باید مسلمان باشد تا از لحاظ قانونی بتواند تحت شرایط امور قانونی مالزی قرار گیرد. مالایایی‌ها از لحاظ سیاسی نقش غالبی را ایفا نموده و گروهی را تشکیل می‌دهند که بومیپوترا نامیده می‌شود. زبان بومی آنها مالایایی، «باهاسا مالایو» است. باهاسای مالزی بسیار شبیه به باهاسا مالایو درکاربردی‌ترین مواردی است که زبان ملی کشور مالزی شمرده می‌شود.


  The Pulpit Rock
  مسجد کریستال

   

  زبان و خط مردم مالزی

   

  در گذشته، زبان مالایایی عمدتاً به خط جاوی نوشته می‌شد که یک الگوی خطی بر اساس زبان عربی است. با گذشت زمان، ترکیب لاتین بر الگوی جاوی به عنوان یک الگوی غالب نگارشی چیره شد. 
  بزرگترین قبیله بومی از لحاظ تعداد، مردم ایبان از  ساراواک   هستند که تعدادشان بیش از ۶۰۰ هزار نفر است. برخی از مردم ایبان هنوز در روستاهای قدیمی جنگلی در کلبه‌هایی در کنار رودهای راجانگ و لوپار و سرشاخه‌های آن زندگی می‌کنند، اما بسیاری از آنها به شهر مهاجرت کرده‌اند. بیدایوه، (۱۷۰۰۰۰) قبیله‌ای است که افراد آن در بخش جنوب غرب ساراواک قرار دارند. بزرگترین قبیله بومی در ساباه، کادازان است. بیشتر آنها کشاورزان مسیحی هستند که از این طریق امرار معاش می‌کنند. اورانگ اسلی (۱۴۰۰۰۰) یا قبایل بومی، شامل تعدادی از جوامع نژادی مختلف هستند که در شبه جزیره مالزی زندگی می‌کنند. از لحاظ سنتی، شکارچیان و کشاورزان عشایر بسیاری از آنها در مکان مشخصی ساکن بوده و تا حدودی جذب شهرهای جدید مالزی شده‌اند. اما، آنها به عنوان فقیرترین گروه اجتماعی در کشور باقی مانده‌اند.

   

  The Pulpit Rock
  منطقه کامِرون هایلَند

   

  جمعیت چینی‌ها در مالزی عمدتاً شامل فرقه‌های بدائیست ماهایالنا، تائوئیست یا مسیحی می‌باشند. زبان چینی در مالزی به انواع لهجه‌های چینی تکلم می‌شود از جمله چینی ماندارین، هوکین / فوجیان، زبان کانتونی، هاکا و تئوچو. برخی از چینی‌ها به انگلیسی به عنوان زبان اول صحبت می‌کنند. زبان چینی از لحاظ تاریخی در جامعه تجاری مالزی رایج بوده‌است
  هندیها در مالزی عمدتاً مردم تامیل هندو از جنوب هند هستند که به زبان تامیلی، مردم تلوگو، مالایالام، و هندی تکلم می‌کنند و بیشتر در شهرهای بزرگتر غرب شبه جزیره زندگی می‌کنند. بسیاری از طبقات متوسط تا بالای متوسط هندی در مالزی به زبان انگلیسی به عنوان زبان اول صحبت می‌کنند. همچنین جامعه‌ای بزرگ از سیکها در مالزی زندگی می‌نمایند. که جمعیت آنها در اینجا بالغ بر ۸۳۰۰۰ نفر می‌باشد.
  نژاد مرکب اوراسیایی، کامبوجی، ویتنامی، و قبایل بومی باقی جمعیت مالزی را تشکیل می‌دهند. تعداد کمی از اوراسیایی‌ها که ترکیبی از اعقاب پرتغالی- مالایایی هستند، به یک زبان درآمیخته با پرتغالی تکلم می‌کنند که زبان پاپیا کریستانگ گفته می‌شود. همچنین اوراسیایی‌هایی با اعقاب دورگه مالایایی و اسپانیائی وجود دارد که عمدتاً در ساباه سکن هستند. مهاجران موجود از کشور فیلیپین، به زبان چاواکانو صحبت می‌کنند، که تنها زبان ممزوج با مبنای اسپانیولی در آسیا می‌باشد. کامبوجیها و ویتنامیها عمدتاً بودائی هستند) کامبوجیهای فرقه تراوادا و ویتنامیهای فرقه ماهایانا.)

  موسیقی سنتی مالزی شدیداً تحت تاثیر اشکال چینی و اسلامی قرار گرفته‌است. این موسیقی بطور گسترده‌ای حول ابزار موسیقی چون گدانگ (طبل) می‌چرخد، اما دیگر ابزار ضربی (برخی ساخته شده از صدف)، رباب، وسایل موسیقی رشته‌ای یا کششی، سرونای (سرنا)، و ابزار موسیقی دهل مانند (نی دوشاخه)؛ فلوت و ترومپت هستند. این کشور دارای سنت توانمندی از رقص و درامهای همراه بارقص می‌باشد، که برخی ریشه تایلندی، هندی و پرتغالی دارند. دیگر اشکال هنرمندانه شامل (تئاتر سایه‌ای خیمه شب بازی)، (wayang| kulit wayang)، سیلات (هنر رزمی دارای سبک) و صنایع دستی همچون باتیک ، بافندگی با نقره و برنزکاری، می‌باشد.


  اقتصاد

   

  مالزی کشوری در جنوب شرقی آسیا با منظر شگرف طبیعی، تمدن کهن و آب و هوای مطلوب می‌باشد.

  اقتصاد مالزی که از سال 1965 شکوفا گردید، این کشور را به یکی از کشورهای پیشرفته‌ در حوزه‌ی صنعت در آسیا تبدیل کرده است.

  واحد پولی مالزی رینگیت (Ringgit) نام دارد، و نماد آن در بازار جهانی (MYR) یا (RM) است. رینگیت در گذشته دلار نامیده می‌شد، به بیان دیگر رینگیت همان دلار است که تغییر نام داده است، هر چند که هم‌اکنون نیز بعضی از مردم این کشور از کلمه‎‌ی دلار به جای رینگیت استفاده می‌کنند ولی منظور همان رنیگیت است.

  هر رینگیت در مالزی به 100 سن (Sen) یا همان سنت تقسیم می‌شود. کوچکترین واحد پولی مورد استفاده در مالزی سکه‌های 1 سنی هستند و هم چنین سکه‌های 5، 10، 20 و 50 سنی نیز در این کشور ضرب می‌گردند. اسکناس‌هایی که در مالزی چاپ می‌شوند، 1، 5، 10، 20، 50 و 100 رینگیتی هستند.

   

  جاذبه گردشگری

   

  کوالالامپور پایتخت مالزی شهری مدرن است که انواع فرهنگ های آسیایی همانند چینی، هندو اسلامی را با هم دارد.

   

  برج های دوقلو پتروناس

  این برج های دوقلو 452 متر ارتفاع دارند.هر برج 88 طبقه دارد. یکی از برج ها در دست سازندگان ژاپنی و دیگری در دست سازندگان کره ای قرار داشت. برج اول یک ماه زودتر کار ساخت آن از سر گرفت که در دست ژاپنی ها بود با این حال کره ای ها برج اول را زودتر به اتمام رساندند و صاف تر از ژاپنی ها این برج ساختند. در طبقه 41 و 42 این دو برج توسط پلی به هم متصل می شوند طول این پل 56 متر و از سطح زمین 175 متر فاصله دارد. که حتی در صورت حریق در یکی از برج ها امکان انتقال به برج دیگر باشد.برای مقاوم شدن در برابر زلزله از وسیله ای به نامDamper  استفاده کردند که تا حد زیادی از لرزش زلزله جلو گیری می کند.داخل برج برای کاربرد های مختلف مانند سالن های کنفرانس، سالن های ورزشی و ... به کار می روند. مراکز خرید بسیار لوکس و گران قیمتی هم  در طبقه همکف آن است.

  The Pulpit Rock
  برج های دوقلوی پتروناس

   

  موزه ملی مالزی

  موزه ملی مالزی در شهر کوالالامپور قرار دارد. سقف این موزه مجلل به صورت مخروطی و نوک تیز است که معماری سنتی مالایی و مدرن را به نمایش می گذارد. بر روی دیوار دو طرف درب اصلی موزه نقاشی برخی اتاقات تاریخی مالزی کشیده شده که در نوع خود جالب و خاص می باشد. این موزه چهار گالری اصلی دارد که تاریخ، اقتصاد، اقتصاد، فرهنگ وهنر مالزی را نشان می دهند. این موزه 26 ستون اصلی دارد که بر روی این ستون ها معماری بومی مالزی کشیده شده. یکی از آثار زیبای این موزه قصر چوبی است که اندازه قصرهای واقعی است، چوب های کنده کاری شده و نحوه تزئین این قصر خیلی جالب و دیدنی است.

  The Pulpit Rock
  موزه ملی مالزی

   

  برج KL

  این برج مخابراتی 421 متری در کنار برج های دوقلو معروف پتروناس واقع شده است و بلندترین سازه ی مالزی به حساب می آید. در بالاترین طبقه این برج یک رستوران گردان وجود دارد که همراه با صرف غذا در این رستوران میتوانید از منظره فوق العاده شهر کوالالامپور لذت ببرید. یک عرشه در ارتفاع 276 متری از سطح زمین بر روی برج قرار دارد که میتوانید منظره بسیار زیبا را در هوای آزاد تماشا کرد که آرامش و حس فوق العاده ای به شما میدهد. اگر در شب به این عرش بروید زیبایی 100 برابری از نورهای شهر میبینید که واقعا خیره کننده است. از این برج برای رصد ماه و ستگاران  استفاده میکنند مخصوصا برای دیدن ماه در ماه های مهم عربی که عید فزر غدیر و قربان را جشن بگیرند. اگر به مالزی سفر کردید این برج و تماشای شهر از عرش آن را به هیچ عنوان از دست ندهید.

  The Pulpit Rock
  برج KL

   

   غارهای باتو (میمون ها)

  شاید خیلی براتون جالب باشد که وقتی وارد غار می شوید میمون ها به خوش آمدتان می آیند. این غار زیبا که پله های زیادی دارد مکان مقدسی برای هندوهاست. اگر میخواهید لذت بیشتری ببرید به میمون ها موز و بادام زمینی بدهید و خوردن با ولع آن ها را ببینید، تجربه ی خیلی جالبی است. این غار با ارتفاع 400 متر در مجموع از 4 غار بزرگ و کوچک تشکیل شده. برای رسیدن به غار باتو باید تعداد زیادی پله را بپیمایید، معبدی که در آنجاست به دلیل نزدیکی به رودخانه و تپه های اطراف معروف ترین معبد هندوهاست که بازدیدکنندگان زیادی نیز دارد.

  The Pulpit Rock
  غارهای باتو

   

  پارک آبی سان وی لا گون Sunway Lagoon Theme Park

  این پارک آبی در بندر سان وی لاگون است. برگترین ساحل موج سواری و شنی دنیا در این پارک قرار دارد، موج هایی به بلندی 7.2 متر با مساحت 13000 مترمربع با ساحل برخورد می کنند و موقعیت بسیار مناسبی برای علاقه مندان به موج سواری فراهم میکند.بادی بوردینگ این پارک هم بی نطیر است. طولانی ترین پل معلق جهان که 428 متر ارتفاع دارد نیز در پارک سان وی لاگون قرار دارد. اگر لذت بیشتری می خواید پرواز با کابل سان وی لاگون را از دست ندهید که در نوع خود بی نطیر است در شهربازی این پارک میتوانید پینت بال، بادی جامپینگ، بالا رفتن از کوه و... را نیز امتحان کنید. باغ وحش آن انواع حیوانات حیوانات در آن هست و لذت زیادی به بازدید کننده میدهد.

  The Pulpit Rock
  پارک آبی سان وی لا گون
  کلمات کلیدی
  مالزی - آسیا - کوالالامپور - زبان مالایایی -
  جهت درج نظر و ورود به سیستم اینجا کلیک کنید
زبان انگلیسی، زبان فرانسوی، زبان ایتالیایی، زبان آلمانی، زبان ترکی استانبولی، زبان هلندی، زبان سوئدی، زبان هندی، زبان روسی
کاملترین و مجرب ترین مدرسین زبان انگلیسی، زبان فرانسوی، زبان ایتالیایی، زبان آلمانی، زبان ترکی استانبولی، زبان هلندی، زبان سوئدی، زبان هندی، زبان روسی در ایران